Gør debatarrangementer lettere – Samrådet står klar til at hjælpe!

Vi ved, at mange aftenskoler ikke afholder debatarrangementer – ofte fordi det kan føles som en uoverkommelig opgave i en travl hverdag. Men konsekvensen er, at 10 % af tilskuddet skal tilbageføres, hvilket jo er en ærgerlig situation. Debatarrangementer er nemlig en vigtig del af aftenskolernes historiske rolle som drivkraft for demokrati og samfundsdebat.

Heldigvis behøver det ikke at være besværligt! Selv enkle tiltag kan gøre en stor forskel og styrke aftenskolernes fundament.

Samrådet vil gøre det lettere for jer

I Samrådet er vi meget optaget af denne problematik og vil gerne støtte aftenskolerne i at afholde debatarrangementer. Derfor tilbyder vi at tage del i det praktiske arbejde – herunder at medvirke til at arrangere relevante debatter, gerne i fællesskab med flere aftenskoler.

Hvorfor er det vigtigt?

  1. Vi sikrer, at den demokratiske samtale fortsætter i aftenskoleregi – især i en tid, hvor demokratiske værdier trues.
  2. Aftenskolerne kan beholde deres tilskud og bruge midlerne til gavn for undervisning og fællesskab.

Vil I være med?

Hvis din aftenskole har lyst til at deltage i fælles debatarrangementer eller har brug for vejledning til selv at arrangere dem, så tøv ikke med at kontakte os!

📧 Skriv til os på info@samraadkbh.dk – vi glæder os til at høre fra jer!


Tilbage til nyhedsarkivet