Husk omfordelingsmidlerne: Deadline 15. juni
Omfordelingsmidlerne består af midler fra bl.a. tilbagebetalt tilskud i forbindelse med aftenskolernes regnskabsaflæggelse for 2024.
Bemærk om beregning af tilskuddet
Når Folkeoplysningsudvalget (i december 2024) skal godkende tilskuddet for det kommende år (2025), sker det med udgangspunkt i regnskabet fra forrige år (2023). Der er altså en periode på tre år, der indgår.
Sidste år udarbejdede vi et regneark, der belyser lønudviklingen, og som kan anvendes til at beregne den merudgift, der vil opstå som konsekvens af stigninger i løn i forbindelse med aktivitetsfremgang. Det er denne merudgift, der kan søges tilskud til via omfordelingsmidlerne.
Skema til beregning af tilskud.
Forvaltningen har skrevet ud til alle aftenskolerne, og har lagt ansøgningsformularen i DoCAS. Man har vanen tro medsendt en udmærket vejledning, som skal følges før man går i gang med skemaet.
Vejledning til brug af regnearket.
Klik her for at hente det opdaterede regneark.
Du skal bruge timetal for 2023, 2024 og 2025. Du kan taste timetal i de hvide felter. Resten af arket er låst og laver selv de nødvendige beregninger, når du indtaster timetallene.
Du indtaster timetallene for de enkelte perioder af året. Typisk 3 (dog ikke i 2024 hvor der kun var lønstigning 1/4). Du kan se perioderne over de enkelte kolonner i regnearket.
2023 og 2024 har du de reelle afholdte løntimer for, så der er ikke de store problemer.
2025 har du de reelle timetal for årets første 5-6 måneder (juni kan nok rimelig præcist angives)
For resten af 2025 skal du kigge på om du forventer samme, mere eller mindre aktivitet end i 2024.
Forventer du samme aktivitet bruger du løntimerne fordelt på de forskellige tilskudssatser (almen, handicap og instrumental) som i 2024.
Forventer du flere timer (nye hold, nye undervisere eller andet) skal du lave et kvalificeret gæt på, hvor mange flere timer du forventer i andet halvår.
Forventer du mindre aktivitet behøver du ikke gøre mere, da det så ikke vil være relevant at søge omfordeling.
Der forventes en lønstigning pr. 1/11-2025 på 0,02% og det er tilrettet i regnearket.
Forvaltningen ønsker ikke at kommunen agerer bank! Ikke-anvendte midler betales naturligvis altid tilbage, men uden renteberegning. Dette er forvaltningen opmærksomme på i deres vurdering af ansøgningerne. Man skal omvendt være omhyggelig med ikke at søge for lidt. Man kan ikke senere søge mere.
Forvaltningen tager i øvrigt ikke højde for pris- og lønudvikling. Men lønstigningerne påvirker naturligvis aftenskolernes resultat desuagtet. Sædvanligvis er lønstigningerne dog mindre ”skvulp”, der finder sted to gange om året (i april og oktober). Den 1. april 2024 tog lønnen dog et gevaldigt hop. Lønstigningen blev ekstraordinært indregnet i tilskudstilsagnet for 2025. Men der er stadig god grund til at kigge på, om jeres aftenskole får det tilskud, I er berettiget til.
Forvaltningen har skrevet ud til alle aftenskolerne, og har lagt ansøgningsformularen i DoCAS. Man har vanen tro medsendt en udmærket vejledning, som skal følges før man går i gang med skemaet.
Bemærk i øvrigt:
Forvaltningen ønsker ikke at agere bank! Ikke-anvendte midler betales naturligvis altid tilbage, men uden renteberegning. Dette er forvaltningen opmærksomme på i deres vurdering af ansøgningerne. Man skal omvendt være omhyggelig med ikke at søge for lidt. Man kan ikke senere søge mere.